TELLIMUSTELE ALATES 50€ TASUTA TARNE PAKIAUTOMAATI     |     TULE TÖÖLE VÕI VÕIDA 150€ KINKEKAART*   |   TALLINNA KAUPLUS AVATUD E-L 12-17

Kummilint – praktiline nii kodus kui spordisaalis (nipid valimiseks +5 harjutust)

Kummilint võib esmapilgul tunduda võõras ja võrdlemisi igav treeningvahend. Tegelikult on lugu aga täpselt vastupidi – kummilint pakub laialdaselt võimalusi nii venitusteks kui ka jõutreeninguks.

Olemegi  koostanud kummilintidest Sulle lühiülevaate, et tutvustada, milleks ja kuidas neid kasutada saab, ning lisanud ka mõned näidisharjutused.

 

Kummilint


Mis on kummilint ja milline see välja näeb?

 

Kummilindil, nagu heal lapsel ikka, on mitu nime – seda nimetatakse ka ekspanderkummiks ehk venituskummiks. Kummilintidel on palju eri versioone ning tegu on ühega viimase aja populaarsematest treeningvahenditest, mis on väga kompaktne ning mugav nii kodus hoiustamiseks kui kaasas kandmiseks.

 

Tavaline kummilint on enamasti 150-200 cm pikk ning iga lindi värvus tähistab eri tugevust. Konkreetsed värvid sõltuvad küll tootjast, kuid tavaliselt tähistab must värv kõige tugevamat ja tumesinine näiteks veidi kergemat. Keskmised tugevused on enamasti rohelist või punast värvi ning kollane, lilla ja oranž tavaliselt kõige kergemad.


Kummilint


Kuidas omale kummilinti valida?

 

Esmalt on tähtis on leida omale õige tugevus. Kergemad lindid on sobivad näiteks lastele või taastusravisse. Keskmise tugevusega lindid on kõige enam levinud. Kui huviline ei tea täpselt, millist tugevust tahta, siis üldjuhul sobib keskmine tugevus hästi. Väga tugeva vastupanuga lindid sobivad juba edasijõudnutele treenijatele.

 

Valik sõltub ka sellest, mille jaoks kummilinti soovitakse. Paljud, kes linti osta soovivad, on saanud ka juba konkreetse soovituse näiteks arstilt või füsioterapeudilt. Kui tahetakse teha suuremat jõudu nõudvaid harjutusi, siis on selleks sobivad näiteks paksemad kummirihmad. Need on pikad ovaalse kujuga ühendatud kummilindid, mida saab hästi varbseina külge siduda.

 

Kummirihmade abil saab väga hästi teha jõu- ja venitusharjutusi. On olemas ka väike loop-kummilint, mille saab panna näiteks säärte ümber, et jalalihaseid treenida.

 

Algajal on kõige mõistlikum soetada suuremat tüüpi kummirihm, mis on kõige mitmekülgsem ning mida saab kasutada ka tõstekangi, hantli ja veel paljude muude treeningvahendite asendajana.

 

Kummilint

Kuidas osta omale kummilinti?

 

1.       Otsusta, kas  Sa hakkad kummilinti kasutama kui peamist vahendit jõuvõimete arendamiseks või võtad selle täiendavaks abiks oma põhitreeningute kõrvale. Juhul, kui soovidki kogu treeningu katta kummilindi harjutustega, siis peaksid Sa soetama erinevate tugevuste ja tüüpidega venituskumme.

 

2.       Ekspanderkumm käepidemetega või tavaline lihtne kummilint?


a)       Kui soovid kõige lihtsamat ja soodsamat tüüpi venituskummi, siis vali tavaline kummilint, millel ei ole käepidemeid või muid lisavidinaid – lihtne kummist lint või ovaalne kummilint/rihm.


b)       Kui tunned, et Sulle sümpatiseerivad käepidemed, kust harjutuste ajal mugavalt kinni hoida, siis vali ekspanderkumm (tubes) käepidemetega. Soovituslik valik, kui mõtled endamisi tavalise lind peale vaadates, et „kuidas ma seda linti käes pean hoidma?“ Käepidemed on tavaliselt kas plastikust või pehmest vahtkumm materjalist – see, millist valida on puhtalt personaalse mugavuse küsimus.  Sellist tüüpi ekspanderkummid on tavaliselt vastupidavamad kui kummilindid, kuna kummist torujas tuub on tihkem ja vastuvõtlikum kulunemisele.

 

3.       Arvesta ja mõista, et kummilintidel on erinevad tugevuse astmed – enda algtaset tuleb hinnata ja valida sobivaim – nagu eespool ka juttu oli, saad meie Budopunkti kaupluses ka ise proovida erinevaid tugevusi.

Mida tähendab kerge, keskmine ja tugev vastupanu raskusaste?

 

Kerge – kummilint on väga veniv ja linti tõmmates/kasutades ei nõua erilist jõupingutust. Sobilikud väikestele lihastele ja lihasgruppide harjutustele nt jalalaba harjutused

 

Keskmine – venivad vähem ning omavad rohkem pinget välja venitades kui kerge tasemega lint – jõupingutuse tase tõuseb ühe palli võrra. Sobilikud lihasrühmadele – biitseps, triitseps

 

Keskmine kuni tugev – kummilindi vastupanu tõuseb, lint on tihedam ja resistentsem väljavenitusle Sobilik juba suurematele lihasrühmadele – jalalihased, rinnalihas, seljalihas; neile, kelle on eelnev jõutreeningu põhibaas all.

 

Tugev – kummilint ei ole nii nii elastne ja veniv kui eesolevad tasemed. Treenijale, kes on jõuvõimekuse poolest tugev ja soovib suuri lihasgruppe arendada (jalad, rind, selg). Sobiv tugevusaste, kui soovitakse teha harjutusi kaaslasega.

 

Ülitugev – jõumeestele ja naistele, kelle treenitustase lubab antud kummiga harjutusi sooritada.

 

NB! Siin kohal tuleb kindlasti rõhutada, õhemad kummilindid (link tootele) ja nn tihedamad pikad loop kummirihmad (link tootele)  erinevad oma tegumoest ja seega on kummilindi must värv kindlasti palju vastuvõtlikum ja treenija sõbralikum kui kummirihma must värv.

 

 

Kummilint

Näpunäited kummilindi kasutamiseks


Kuidas ma pean kummilindiga trenni tegema, kuidas käes hoida või jala ümber linti panna?

 

- Alati enne kasutamist veendu, et lint oleks kindlalt käes/jala küljes, et vältida libisemist ning võimalikke vigastustusi.  Topelt sidumine aitab kindlustada turvalisust.

 

- Kontrolli oma rühti harjutuste ajal – pinguta kõhulihaseid, jälgi et õlavööde ja puusad oleksid joondatud ning kogu keha treeningu ajal mõõdukalt pingestatud (vältida longus õlgu ja lodevust).

 

- Tee alati väike soojendus enne ja lõdvestus pärast treeningut.

 

- Hoia kontrolli kummilindi üle, ära lase lindil kontrollida ennast – soorita harjutusi kiirustamata ning veendu lindi turvalises käes hoidmises.


- Väldi liigese lukustamist ning üle sirutust.


- Alati hinga harjutuse ajal, ära hoia hinge kinni pingutusel.

 

- Treeni esmalt harjutust kummilindita. Kui Sa tunned, et piisavalt mugavalt ja enesekindlalt, siis lisa ka kummilint.

 

- Vali alguses 8 – 10 harjutust põhiliste lihasrühmade jaoks (jalad, käed, selg)

 

- Treeni lindiga, millega suudad 2-3 seeriat teha ca 10 – 15 kordusega nii, et tekiks mõõdukas lihasväsimus.

 

- Vali endale järgmine värv ehk vastupanu tase, kui tunned, et seeriad ja kordused ei võta Sinult erilist jõupingutust.

 

Kuidas ma pean kummilindiga trenni tegema, kuidas käes hoida või jala ümber linti panna?

 

Alati enne kasutamist veendu, et lint oleks kindlalt käes/jala küljes, et vältida libisemist ning võimalikke vigastustusi.  Topelt sidumine aitab kindlustada turvalisust.

 

Ohutusnõuded:


- Väljavenitatud kummilindi pinge all käest lahti lastud lint võib inertsist haiget teha/vigastada.

 

- Jälgi, et Sa sa ei lase linti lahti  pinge all.

 

- Alusta harjutust aeglaselt – veendu kummilindi tugevuses.

 

- Kui leiad lindilt auke, rebenemisi või käepidemetelt murdumisi – siis pigem ära kasuta linti, kuna need võivad treeningu käigus süveneda ja lint võib katki minna.

 

- Ära venita linti kunagi rohkem kui 2.5 korda lindi enda pikkusest

 

Kus ja kuidas saab kummilinti kasutada?

 

Kummilindiga saab teha nii jõuharjutusi kui venitusharjutusi. Linti saab kasutada ilma ühegi muu abivahendita kodus või siis ühendada seda muude treeningvahenditega, näiteks panna lõuatõmbekangi külge. Siis aitab see lindile peale astudes lihtsamini lõuatõmbeid teha.

 

Olemas on ka ekspanderkummid, millel on käepidemed, mis teevad kasutamist mugavamaks. Selliste ekspanderkummidega saab hästi imiteerida kõikvõimalikke jõuharjutusi, mida tavaliselt tehakse näiteks vabade raskustega.

 

Kummilindi eelis paljude teiste vahendite ees on selle kompaktsus ja kergus. Kummilinti või -rihma on lihtsam kasutada ja kaasas kanda kui näiteks hantleid. Peale selle on tegu ka väga rahakotisõbralike treeningvahenditega.


Kummilint


Mida võiks veel teada kummilintide kohta?

 

Kindlasti on tähtis valida õige raskusaste. Kui osta liiga kerge, siis ei anna see mõju. Liiga raske lindiga ei pruugita aga jõuda harjutusi teha – mõlema äärmuse korral visatakse toode nurka. Aga selleks, et teha õige valik, võib alati tulla poodi ja ise kõiki raskuseid proovida.

 

Hooldust kummilindid üldiselt ei vaja, peamine on vaid tähele panna, et teravad esemed nagu sõrmused või väga pikad küüned võivad õhema lateksist kummilindi katki teha. Samuti võib linti kahjustada selle pidev kinnisõlmimine. Kui on soov ringikujulise lindi järele, tasuks osta pigem kummirihm. Kummirihmade eelis otstest lahtiste kummilintide ees on ka nende suurem vastupidavus.

 

Näiteid harjutustest 

Heida pilk peale meie kummilintide valikule või tule kohale  Budopunkti poodi aadressil Artelli 7, Tallinn. Jõudu!

 

Kui artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Su sõpru huvitada, siis kliki “Jaga”.

Sinu tagasiside on meile väga tähtis, sest näitab, et kvaliteetse Eesti keelse sisu loomine on vaeva väärt :)