Poksikindad – millised mulle sobivad? (+kasulikud nipid valimiseks)

Võitluskunstide ja nendega üheskoos ka poksikinnaste ajalugu ulatub kaugele vanasse Egiptusesse. Esimesed võitluskunstide harrastajad olid sõjamehed, kes pidid vaaraod kaitsma ning vajasid meetodit, kuidas seda harjutada. Tolleaegsed sõjamehed kasutasid algul lihtsalt käe ümber umbes viie meetri pikkust sidet.

 

Poksikindad tekkisid aga alles 20. sajandi alguses, kui Tais muutusid poksijate peavigastused nii levinuks, et tekkis vajadus löökide pehmendamise järele. Sellest ajastust pärit kindad olid tänapäeva omadest suuremad ja täidetud näiteks heina või hobusejõhvidega.

 

Tänapäevaks on poksikindad aga teinud suure arengu edasi ning poodides saadaval palju erinevaid variante. Selleks, et õige valiku tegemist kergendada, oleme koostanud lühiülevaate poksikinnastest  ning nõuannetest, mida nende ostmisel ja kasutamisel tähele võiks panna.

 

Poksikindad


Millised on poksikindad ja milliseid erinevaid tüüpe on olemas?

 

Tänapäevased poksikindad on täidetud porolooniga ja masinatel testitud. Nende puhul on oluline amortiseerida seda löögijõudu, mis inimese pihta tuleb, hoidmaks ära peapõrutust ja säilitamaks nahka ja lõualuud. Kaasajal on olemas Saksamaalt pärit TopTen olümpiapoksikindad. Nende järgi on standardiseeritud klassikaline poksikinnas. Sarnast kinnast kasutatakse ka kick-boxingus.

 

On kindad, mis on spetsiaalselt kätetöö jaoks. Aga on palju ka Taipoksi kindaid, mis on veidi lamedamad ja tugevdatud kätt kaitsva osaga, millega jalalööke tõrjutakse.  Löögikunstid jaotuvadki kaheks – kätetöö ja käed-jalad segamini, sellest lähtuvad ka kinnaste ehitused.

 

Poksikindaid valmistatakse päris- ja kunstnahast.  Vastupidavuselt on nad samad, hind on nahast kinnastel kõrgem. Kinnast valides on üldreegel, et tavatreeninguks võiks võtta raskema kinda kui võistlusteks. Võistluskinnas kaalub kergematel võistlejatel 10 untsi ja raskematel 12. Trenniks võetakse raskem kinnas, sest see on suurema pinnaga ning ei põruta kätt nii kõvasti. Suurema kindaga on ka parem end kaitsta.

 

Poksikindad


Mida jälgida poksikinda ostmisel ja kasutamisel?

 

Kindlasti peab kinda all olema alati side või poksikinda aluskinnas, seda mitmel põhjusel. Esiteks saab sellega ära fikseerida ja kaitsta kämblaluid ning rannet. Teiseks koguneb siis higi sideme sisse ja sidet on võimalik pesta. Poksikindaid pesta ei saa.

 

Käesidemeid on kahte tüüpi – veidi venivamad ja täiesti tavalised puuvillased. Enamasti soovitakse kinda alla pigem õhemat sidet, kuna see on mugavam. Eri võitluskunstidel on need eri pikkusega, Tai poksi käeside on näiteks 5m pikk. Teine võimalus, mis aitab poksikinda sisu ära täita, on ka sisekinnas. Poksikinnas ei tohi mingil juhul käes logiseda.

 

Poksikindaid on ka erinevates mõõtudes, erineva laiuse ja pikkusega kätele. Kinnas peab hästi käes istuma. Poksikinda kasutamisel on just eriti naiste puhul oluline ka see, et küüned peavad olema lühikeseks lõigatud, sest muidu lõhuvad need kinda ära. Kinnast ostma hakates tuleks seda enne kindlasti proovida.

 

Poksikindad


Mida peaks teadma poksikinnaste hooldusest?

 

Tihti tehakse viga, et unustatakse poksikindaid puhastada. Õnneks on tänapäevased kindad enamasti higihülgavad ning ei lase seda porolooni sisse. Siiski ei tohi kunagi jätta kindaid peale trenni kinniselt kotti, vaid tuleb need lahti teha ja kuivama panna.

 

Poksikinnast saab seest pesta kas seebi ja vee või spetsiaalse poksikinda puhastusvahendiga. Kinnast tuleks alati ka õigesti kätte panna, sest vastasel juhul võivad selle õmblused ajapikku rebenema hakata.

 

Lisaks tuleb jälgida, et kinda pöidla ja nimetissõrme vahel olev pael oleks kindlasti kinni. See ennetab pöidlatraumade tekkimist. Poksikotiga treenides kasutada spetsiaalset kotikinnast, mitte tavalist poksikinnast. Kotikinnas on väiksem, materjal on robustsem ja kannatab tugevamat lööki. Kotikinda materjal ja ehitus ongi mõeldud selleks, et kätt säilitada. Tavaline poksikinnas on mõeldud ainult paarisharjutusteks.

 

Poksikindad


Harjutuste soovitusi

 

Endale poksikindaid soetama hakates tutvu Budopunkti e-poe poksikinnaste valikuga või tule  läbi meie esinduspoest aadressil Laki 26, Tallinn. Meie poes saad nõu pidada asjatundlike müüjatega ning proovida erinevaid mudeleid, et leida just Sinule sobivaim.

 

Kui artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Su sõpru huvitada, siis kliki “Jaga”.

Sinu tagasiside on meile väga tähtis, sest näitab, et kvaliteetse Eesti keelse sisu loomine on vaeva väärt :)