Kuni -70%   |   Üle 500 kingiidee   |   Vaata tooteid >

Poksikott – kuidas valida sobivaim? (soovitusi valimiseks +3 harjutust)

Kui oled otsustanud, et tahad hakata tegelema poksimisega, ent ei oska sobivat poksikotti valida, siis ole mureta! Oleme koostanud Sulle abiks lühiülevaate erinevatest poksikottidest ning juhendi valiku tegemiseks.

 

Mis on poksikott?

 

Poksikott on täidetud kott, mis on mõeldud löögijõu ja -täpsuse ning vastupidavuse harjutamiseks. Vanasti täideti poksikotte õlgedega. Tänapäeval on kotid traditsiooniliselt täidetud tekstiilijäätmetega. Samuti kasutatakse pehmemaid poksikotte, mis on täidetud porolooniga. On ka kotte, mida täidetakse vee või liivaga.

 

Poksikott


Mis liiki poksikotte on olemas?

 

Rippuvad poksikotid jagunevad omakorda vertikaalseteks ja horisontaalseteks. Vertikaalsed poksikotid on mõeldud otse ja kaarega löökidele. Horisontaalsed on upperlöökide ja altpoolt tehtavate, näiteks põlvelöökide harjutamiseks.

 

Teine liik on püsti seisvad kotid. Sellise poksikoti allosas on paak, mis täidetakse liiva või veega. Kott on alusele kinnitatud amortiseeriva toru või vedru abil, et see annaks löögile järele ja säilitaks püstivuse. On ka selliseid poksikotte, mille küljes on inimtorso. Neid kotte kasutatakse täpsuse ja koordinatsiooni harjutamiseks, löögijõudu treenitakse suuremate ja raskemate kottide peal.

 

Poksikott


Mille järgi peaks poksikotti valima?

 

On olemas professionaalsed kotid treeningsaalide jaoks ja on olemas tavakasutaja poksikotid. Tavakasutajale mõeldud kotid on kergemad, neid saab lihtsalt koormarihmadega kinnitada ja kodus kasutada. Poksikoti valimise teine oluline tegur on selle kaal. On ka erandeid, kuid üldiselt on reegliks, et poksikoti kaal võiks olla umbes pool inimese kaalust.

Lisaks saab valida nahkkattega ja sünteetilise kattega poksikottide vahel. Tänapäeval on enamik poksikotte sünteetilisest materjalist, mis on tänu kaasaegsetele tehnoloogiatele sama kvaliteetne kui naturaalne nahk, kuid hinna poolest tunduvalt soodsam. Seega pole ühel otsest eelist teise ees ning materjali eelistus oleneb kasutaja maitsest.

 

Poksikott


Mida poksikotti soetades ja kasutama hakates veel võiks tähele panna?

 

Poksikotti kinnitatakse lakke spetsiaalsete kinnitustarvikutega, mis on ka Budopunkti poes saadaval. Kui kasutada poksikoti lakke kinnitamisel ka vedru, tagab see löögi amortisatsiooni ja kott seisab paremini paigal. Ruumi peaks poksikotil olema lähimast seinast või muust takistusest minimaalselt 50-60 cm, ideaalne oleks 1m.

 

Poksikott


Kas poksikoti võiks koju osta ka inimene, kes pole varasemalt poksiga üldse kokku puutunud?

 

Kindlasti võib, sest kui see juba koju ostetud on, siis on suur tõenäosus, et inimene ikkagi tunneb huvi, mida selle kotiga siis peale hakata. Saab minna trenni ja seal tehnikad õigesti selgeks õppida ning seejärel kodus edasi harjutada. Kui poksihuviline tahab poksikotti osta, tasuks tulla poodi kohale ning pidada nõu Budopunkti müüjatega. Siis on võimalik välja selgitada, milline oleks kõige sobivam kott.

 

Poksikott


Mis on tüüpvead, mida tehakse poksikottide kasutamisel?

 

Esimene reegel on, et kunagi ei tohi esimest lööki lüüa täisjõuga. Paljud löövadki kohe täie jõuga ning vigastavad rannet. Kõigepealt tuleb vaiksemalt proovida, et aru saada, kui kõva ja raske kotiga on tegu, siis saab juba rohkem jõudu rakendada.

 

Teiseks tuleb ka tehnikat teada. Poksikotti ei tohi kunagi lüüa lõdva rusikaga – rusikas peab olema poksikotiga kokku puutudes täispinges. Lisaks ei tohiks poksikotti lüüa ilma kaitsmeta. Päris algajalgi peaks vähemalt käeside ümber olema, et nahka kaitsta. Sellisel juhul tuleks aga siiski lüüa kergemalt.

 

Poksikott


Kuidas poksikotti hooldada?

 

Rippuvatel poksikottidel on oluline kontrollida üle sõlmekohti – kotti ülal hoidev karabiin võib ajapikku ära kuluda ning vajada väljavahetamist. Teiseks võib koti sisuks olev materjal vajuda koti põhja. Tekib olukord, kus kott on alt kivikõva ja ülalt jääb tühjaks.

 

Selle vastu aitab, kui kotti aeg-ajalt ümber keerata. Poksikoti võib sisu ühtlasemaks jaotamiseks panna ka horisontaalselt maha ja selle peal kõndida. Samuti võib kotti vajadusel aeg-ajalt seebiveega puhastada.

 

Seisvate kottide puhul tuleks tähele panna, et alumine paak oleks täidetud ühtlaselt ning ülemist osa paigal hoidvad mutrid oleks tugevasti kinni. Kui need peaksid lahti jätma, hakkab kott kõikuma ja muutub ebastabiilseks.

 

 

Kui soovid endalegi poksikotti soetada, siis tutvu Budopunkti e-poe poksikottide valikuga või tule meie esinduspoodi aadressil Laki 26, Tallinn.

 

Kui artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka Su sõpru huvitada, siis kliki “Jaga”.

Sinu tagasiside on meile väga tähtis, sest näitab, et kvaliteetse Eesti keelse sisu loomine on vaeva väärt :)