Hantlid
Hantlid – kuidas valida endale õiged (+5 kasulikku harjutust) | Loe artiklit >
Hantlitega treening
Hantel on lihtne ja käepärane treeningvahend, mida on väga mugav kasutada kodustes tingimustes harjutuste sooritamiseks. Hantlid pakuvad mitmekülgset treeningut eriti ülakehale ning kerelihastele.
Jõutreeningus on oluline komponent väsimus. Ehk õige tehnika ja koormuse tulemusel peab lihast piisavalt harjutustega väsitama, et tekiks areng (oluline roll siinkohal ka taastumisel/puhkusel).
Jõutreeningu peamine arendamise viis on kordusmeetod. Mida see tähendab? Harjutuste sooritamine seeriatena, kas aja ja/või korduste määramisega (3 seeriat, 10-12 kordust, seeriate vahel puhkuse intervall 30-90 sekundit).
Pea meeles, et ühe ja sama raskusega hantlitega, saad sa siiski koormusega mängida - pikendades/vähendades aega suurendades/vähendades kordusi või hoopis puhkeaega.
Budopunktist on aastate jooksul ostetud hantleid paljude riigiasutuste jõusaalidesse (Politsei, Kaitsevägi jms) ja eri spordialade treeningutele (võitluskunstid, tantsusport jpm).
Kuidas hantleid valida?
Hantli raskust tuleb valida vastavalt treenitusele, harjutuse iseloomule ja soovitud jõutreeningu suunitlusele (maksimaalse jõu, lihashüpertroofia või lihasvastupidavuse arendamine). Optimaalne raskus tagab kvaliteetse treeningu. Liiga kerge või raske hantel ei avalda soovitud treeningefekti ja harjutustest ei ole kasu.
Algtasemel treenijatel järgida põhimõtet - kergemalt raskemale. Vigastuste ennetamiseks ja vältimiseks tuleb arvestada oma jõu- ja tehnilist võimekust ja sportlikku vormi.
Valides hantleid võiks võimalusel kaaluda ka eri raskuste soetamise peale või hea nutikas alternatiiv on reguleeritavad hantlid. Nendel saad raskust juurde panna ja vähemaks võtta koheselt. Eri raskustega “mängimine” annab suurema võimaluse eri iseloomu ja suunaga harjutusi teha.
Milline on Budopunkti hantlite valik?
Hantleid on saadaval erinevas kaalus ja suurustes - vahemikus 0.5 – 30 kg Olemas on fikseeritud raskusega hantlid ja ka reguleeritavad hantlid, millel saab raskust muuta nagu tõstekangil kettaid. Seega saab igaüks valida just omale sobiva raskusega hantlite komplekti.
Hantlid on müügil üldjuhul paari kaupa, aga tuleb tähele panna, et teatud mudelid on saadaval siiski üksikult ostes. Üldiselt viitab meie veebipood selle ilusti ära - kui näed, et kg ees on 2x, siis seda mudelit müüakse paari kaupa ehk 2tk komplektis.
Küllap märkad, et hantlid on erineva kuju ja materjaliga - tekib küsimus, aga millist ma pean eelistama?
Kummikattega hantlid on üldjuhul kõige levinum valik koduseks kasutamiseks, spordiklubi stuudiotes/rühmatreeningutes ja laste treeningutes. Kate kaitseb nii põrandat kui hantlit ise ja teda on hea ka käes hoida. Kummisus üldiselt tagab hea haarde ja hantlid ei libise nii kergelt käest, kui puhas metalli pind.
Raskemad hantlid ca alates 10+kg on üldjuhul juba metallist käepideme toruga, aga tihti on raskused sealjuures ikkagi kaetud plastik/uretaan/kummi kattega, et summutada igasugust müra - hoida põrandat hantli kukkumisel.
Kuju poolest on hantlite maailm samuti kirju ja ka see suunab hantlit otstarbekat kasutust. Kuigi enamus hantlitega saab sooritada paljusid harjutusi, siis mõned nüansid valimisel siiski on. Näiteks ruudu või mitmetahulise “pea” kujuga hantlid ei lähe põranda peal veerema, nendega saab vajadusel teha maas mugavalt kätekõverdusi ja kohe püsti tõustes minna üle uuele harjutusele.
Budopunktis on suur valik eri raskuse, kuju ja materjaliga Liveup, Livepro ja Gymsticki hantleid. Siin hulgas pakume hantleid kodukasutusse kui ka spordiklubidesse.