TELLIMUSTELE ALATES 50€ TASUTA TARNE PAKIAUTOMAATI     |     TULE TÖÖLE VÕI VÕIDA 150€ KINKEKAART*   |   TALLINNA KAUPLUS AVATUD E-L 12-17

Kreatiin

6 Toodet

lehekülje kohta
Määra kahanev järjestus

6 Toodet

lehekülje kohta
Määra kahanev järjestus

Mis on kreatiin (ingl creatine)?


Kreatiin on populaarne massilisav toidulisand. Teda müüakse erinevate kreatiini pulbri segudena, tableti või kapslitena. Kreatiini peamised kasutegurid on valgussünteesi soodustamine skeletilihastes ja sellega väljenduv lihasmassi kasv.

Kreatiin (creatine) on orgaaniline hape, mida meie organism ise sünteesib aminohapetest (glütsiinist, metioniinist, arginiinist). Me saame vajaliku koguse kätte nii enda kehasisest tootmisest kui ka sissesöödavast toidust (ja/või toidulisanditest) – nt kala ja liha. 

Organismis on kreatiini depood valdavalt skeletilihases – kreatiinil on suur mõju nende lihaste energeetilistele funktsioonidele - lihaskoe varustamine ATP-ga energia saamiseks. Kreatiini transpordib lihaskonnale veri – teda vabaneb palju füüsilise koormusega. 


Kuidas kreatiini toidulisandina tarbida?


Kreatiini sisaldavad pulbrid on enamasti segud, kuhu on lisatud ka proteiine ja süsivesikud. Lihased saavad valgusünteesiks vajalikke valke ja taastumiseks süsivesikutega energiat. Süsivesikud aitavad ka kreatiinil paremini talletuda lihases.

Kreatiini päevane manustamine sõltub toodete suunitlusest/sisaldusest - jõutrenni eelselt/järgselt. Taastusjoogid (recovery shake) on mõeldud pärast treeningut tarbimiseks. Kreatiini veresisaldus on individuaalne – osal on ta loomulikult kõrgem. 


Mis on kreatiniin?

Sarnase kirjapildiga kreatiniin on ainevahetuslik jääkprodukt lihaskoes, moodustunud kreatiinist. Tema väljutamine organismist toimub neerude kaudu. Mida suurem on inimese lihasmass, seda suurem on tekkiva kreatiniini kogus – miks on kreatiniin oluline?

Nimelt on kreatiniin neerude funktsiooni hindav näitaja, mida vereanalüüsides uuritakse neerudega seotud probleemide korral. Kõrged väärtused on seotud kõrge kehalise koormusega, suure lihasmassiga.


Kes võiksid kreatiini toidulisandina manustada?


Kuna kreatiin suurendab keha rasvavaba massi, siis sobib neile, kel on vajalik puhta lihasmassi, kiiruse ja jõu kasvu – näiteks sprinterid, kulturistid, maadlejad jpt. Plahvatusvõime arendamine on teatud spordialadele oluline - lühiajalised max kehalist sooritust nõudvad alad, lühiajaliste pausidega.

Siinkohal peaksid kreatiini toidulisandiga tähelepanelikud olema maadlejad (jt kehakaalu kategooriaid arvestavad spordialad) sest kuigi kreatiin soodustab lihasmassi kasvu, siis sellega suureneb ka üldjuhul kehakaal.

Tutvu ICONFIT kreatiin (creatine) toidulisanditega ja vali oma lemmik!