Judo kimonod
Judo kimono – kuidas valida ja hooldada oma judo varustust | Loe juhendit >
Kuidas ma Eesti judo koondise treeningul käisin | Loe blogipostitust >
Judo kimonod ja millist võtta?
Judo Kkmono või tänapäeval Gi, on riietus mõeldud spetsiaalselt judo trenniks (Aikidos kasutatakse ka õhemat judo gi-d).
Kimono koosneb jakist, pükstest ja vööst. Jakk on vastupidavast materjalist ja paksu ning väga vastupidava kraega. Mõeldud tõmbamiseks, haaramiseks ja vastase viskamiseks haarates kimonost.
Jakk tõmmatakse vöökohast vastavalt harrastaja oskustest ja tasemest spetsiaalset värvi vööga kinni.
Pükste põlvedel on topelt kiht et põlved kiirelt läbi ei kuluks. Traditsiooniline ja enam levinud värv on valge aga kasutatakse ka siniseid (võistlustel on kohtunikel kergem kui võistlejad on erinevates värvides). Trenni ja lastele kimonot ostes on reeglina ainult valge värv lubatud, kui tahad osta muud värvi, küsi enne treenerilt üle.
Gi-d tulevad erinevates paksustes vastavalt kasutusele. Algajad ja eriti lapsed võtavad alustades õhemad kimonod sest nendes on kergem liikuda, trennides alguse poole tihti heitmist ja viskamist nii palju pole ja õhemad kimonod maksavad vähem (kasvavale lapsele hea valik).
Harrastajad, edasijõudnud ja võistlejad kasutavad paksemat ja raskemat gi-d. Kogenud harrastajad kasutavad rohkem jõudu ja tehnikad lubavad ainult kimonost haarates vastase kogumassi tõmmata või maast üles tõsta. Et gi ei rebeneks on materjal paksem ja võib kindlustundega tugevalt kinni hoida. Võistlus judo kimonod on ühed kõige raskemad ja paksemad.
Püksid on kummi värvli ja nööriga või klassikalise ainult nööriga valikutes. Üldjuhul on suuremad pikkused ainult nööri kinnitusega ja väiksemad kummi ja nööriga. Püksid tunduvad esmapilgul väga laiad kuid peavadki sellised olema sest nad ei ole venivad ja kitsastes pükstes ei saa liikuda. Kõiki nööriga pükse saab puusast tõmmata nii pingule et isegi rusikas ei mahu läbi.
Nipp, mida algajad tihti ei tea on see, et nööre peab endast eemale tõmbama kui pingutad, sest ees risti tõmmates hoiab nöör ennast ise kinni ja ei luba pingutada.
Kuidas valida õige suurusega judo kimono?
Reeglina peaks judo kimono olema 4-7cm pikem kui kasutaja ise sest peale paari pesu tõmbab gi natukene kokku. Isegi eelpestud kimonod tõmbavad mõne pesuga 2-5cm kokku.
Gi on õige pikkusega kui varrukad ulatavad randmeni. Võistlustel peab käed enda ette sirgelt tõstma ja siis mõõdetakse, et varrukad ei oleks liiga kaugel randmest. Püksid peavad ulatuma pahkluuni aga ei tohi maani olla ega kanna alla jääda. Lapsele uut kimonot ostes võiks varrukad proovides umbes 4cm üle randme olla. Peale paari pesu peaks siis gi õige suurusega olema.
Kuidas toimub judo gi hooldus?
Gi tuleks peale igat trenni ära pesta sest halvasti lõhnav paariline on väga ebameeldiv kogemus. Pesta alati külmema veega mis tavaliselt on 30 kraadi aga vaata gi sees olevad pesujuhendit. Kuivatisse kimonot kindlasti ei tohi panna. Kuivatis tõmbab kimono väga palju kokku ja tagasi normaalseks teda väga ei saa. Kuivata riidepuul toatemperatuurile rippuma jättes.
Vööd pesumasinas pesta ei tohi. Juba ühe korra pesumasinat kasutades tulevad paljudel vöödel niidid lahti ja vööd ei saa enam kasutada.
Mida meilt leida võib?
Ippon ja Starpro on kõige populaarsemad valikud. Starpro valikus on algaja ja harrastajale sobivaid mudeleid. Ippon gear valikutes on algaja kimonodest maailmatasemel võistlejate kasutuses olevate kimonoteni välja. Phoenix mudelid on laiema lõikega kui teised.
Valikus on ka erinevad hambakaitsmed ja vööd. Peale trenni või koduseks kasutuseks vaata ka maadlusnukud, taastus ja jõutreening valikut.