TELLIMUSTELE ALATES 50€ TASUTA TARNE PAKIAUTOMAATI     |     TULE TÖÖLE VÕI VÕIDA 150€ KINKEKAART*   |   TALLINNA KAUPLUS AVATUD E-L 12-17

Vööd

Tooted 1-15, kokku 75

Page
lehekülje kohta
Määra kahanev järjestus
 1. Wacoku BJJ vöö
  4,00 €
 2. Arawaza vöö
  al. 4,00 €
 3. Ippon Gear Club judo vöö
  al. 4,00 €
 4. Ippon Gear Club judo vöö
  al. 4,00 €
 5. Wacoku BJJ vöö
  4,00 €
 6. Wacoku BJJ vöö
  4,00 €
 7. Arawaza vöö
  al. 4,00 €
 8. Wacoku BJJ vöö
  4,00 €
 9. Ippon Gear Club judo vöö
  al. 5,00 €
 10. Ippon Gear Club judo vöö
  al. 5,00 €
 11. Phoenix Tornado Laste BJJ vöö
  5,00 €
 12. Phoenix Tornado Laste BJJ vöö
  5,00 €
 13. Phoenix Tornado Laste BJJ vöö
  5,00 €
 14. Wacoku vöö
  5,50 €
 15. Wacoku vöö
  5,50 €

Tooted 1-15, kokku 75

Page
lehekülje kohta
Määra kahanev järjestus

Vöö hooldamine ja eripärad

Vööd pesumasinas pesta ei tohi. Juba ühe korra pesumasinat kasutades tulevad paljudel vöödel niidid lahti ja vööd ei saa enam kasutada.

Universaalne alade vahel ja kõige levinum värv on valge, mida kasutatakse esimese vööna algajatel.

BJJ vöödel on must ristkülik vööl et märkida valgete triipudega arengut.
Osad vööd on ka WKF (World Karate Federation) või JIF (International Judo Federation) märgistustega mis on kõrgtasemel suurtel võistlustel tähtsad.

 

Vööde ajalugu

Esimesena võttis vöösüsteemi kasutusele Judo looja Jigor Kano. 1918. aasta ajakirjas „Judo“ kirjutab ta, et lõi vöösüsteemi eristamaks algajaid judokaid edasijõudnutest. Õpilaste vööastmed KYU vähenevad (10-1. kyuni) ning on ettevalmistuseks õpetaja DAN vööastmele, mis suurenevad siis 1-10. Danini.
Vöösüsteem ei ole budoaladel ühine, vaid on iga võitluskunsti ala ja selle õpetaja süsteem tunnustamaks oma õpilasi.

Aja jooksul on erinevad koolkonnad võtnud aluseks 5-10 Kyu astet ja vastavalt ka 5-10 Dan astet. Erandeid leidub ka siin - näiteks mõnes kunstis võib saada ka 15. Dan-i, kuid see on tingitud sellest, et mõnel astmel on vööl lisatriibud.

Algul andis Kano oma õpilastele musti särpe (vöö eesmärki täitev pael), et neid kantaks harjutamise ajal kimono jaki peal. Sel ajal ei kasutatud pikki pükse, vaidl kanti niudevöösid või lühikesi pükse, mis ei ulatunud üle põlve. 1907. aaastal asendus pael-särp musta vööga - Kuro Obi.

Karate on ka tänapäeval palju mõjutatud Judo vöösüsteemist. Inspireerituna Kodokani kraadisüsteemist andis Funakoshi Gichin, Shotokan karate rajaja, 1924. aaastal esimesed Dan-sertifikaadid. Okinawa saarel, karate sünnipaigas, vöösüsteemi ei olnud. Okinawal tutvustati karate vöösüsteemi alles 1954. aasta ning võeti lõpuks 1960. aastal Okinawa Karate Föderatsiooni poolt vastu.
Kaasajal, mil võitluskunstid on populaarsed laste seas, on kasutusele võetud nn. noorte vööd.

Valgel vööl esineb vastavalt astmele horisontaalne triip, kas kollane, oranž, roheline, sinine, pruun või must. Samuti kasutavad erinevad stiilid teisi värvikombinatsioone. Eks see ole vaja selleks, et eristada oma koolkonda teistest.
Kuna vööastme andmisel oli oluline ka vaime areng, jäeti vööde omistamisel suhteliselt pikk vahe, et õpilane saaks areneda nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Vahe võis olla kuni paar aastat. Paraku juhtub kaasajal ka seda, et vööde andmine on rohkem äri kui kasvatussüstem, kus vööeksamite vahe on lühenenud isegi alla 3 kuu. Neid koole nimetatakse “popcorn” koolideks.

Kokkuvõttes on vöösüsteem õpilaste innustamiseks, kuuluvuse märgiks ja organisatsiooni õpetuse ühtlustaja.