See oli aastal 1969, kui soomlasest, Tallinna Kunstiinstituudi tudeng, Taisto Raumala, tutvustas karated Eestis. Õige pea lõi Rein Siim oma esimese treeningrühma ja karate saavutas suure populaarsuse. Kõigepealelt pääsesid treeningusse valitud ning raske proovikatsumuse läbinud isikud. Üheltpoolt oli karate müstiline, legendidega pärjatud, kuid samas füüsiliselt raske enesekaitsekunst.

Karated võib harrastada nii enesekaitsekunsti kui ka võitlusspordina. Laste ja noorsoo kasvatussüsteemina on karate ideaalne, eks ole viisakus, aumehelik käitumine, sihikindlus ja hoolivus aluseks harrastaja eetilises kasvatuses. Karatekad kasutavad treeningriietusena kimonot. Kuna karated tutvustati Jaapanis hiljem, kui judot saigi karategi tehtud judo kimono järgi. Karate kimono areng on olnud selles suunas, et riietuse jakk ja püksid on samast materjalist. Seoses sportliku karate arenguga: võisteldakse kahel alal: katas e. üksikharjutuses ja kumites e. sportlikus võitluses Vastavalt alale kantakse kata või kumite kimonot. Kata kimono lõige on traditsiooniline, avara lõike ja laiade pükstega, kumite kimono on aga õhulisest ja kergest materjalis ning hästi langev.

Treeningkimono valmistatakse kas 100% puuvillasest riidest või puuvilla 40% ja polüestrit 60% sisaldavast materjalist.

Algaja karateka peaks ostma endale treeningkimono komplekti, kuhu kuuluvad jakk, püksid ja valge vöö. Kimono jakil on nöörid, mis tuleks omavahel kinnitada, et hõlmad ei läheks käelöökide sooritades lahti.

Puuvillane kimono läheb pesus kokku 5-7cm ja polüestrit sisaldav kimono 2-3cm. Tavaliselt on treeningkimono püksite värvel kummi ja nööriga, Kata kimono aga ainult nööriga.

Karate kimono on tavaliselt valge, samas osa koolkondi kasutab ka musta kimonot. Kuigi arvatakse, et must kimono määrdub vähem, on see enesepettus. Kimono määrdub ikka, kuid ei paista lihtsalt välja.

Kata kimono on 12oz eelpestud puuvillasest materjalist. Lõige, on traditsiooniline, pikka kuni reie keskkohani ulatuva jakiga. Püksid on hästi avarad ja ulatuvad pahkluuni. Laiad püksid võimaldavad pikki ja sügavaid asendeid. Kuna kata sooritamisel annab tehnkate sooritamisel visuaalselt juurde ka kanga „plaks“, siis üritatakse teha niisuguseid, samas õhukesi kangaid, mis teevad „heli“ e. plaksuvad.

Kumite kimono tehakse mugavast ja hästi langevast väga õhukesest (7-8oz), hästi ventileeruvast kunstkangast. Karate võistlustel tuleb sportlasel kanda Maailma Karate Föderatsiooni (WKF) poolt kinnitatud märgisega riietust. Ühelt poolt toob see WKF-ile sponsorraha, teisalt tagab kõigile sportlastele ühesuguse standardiga riietuse.

 

 

Karate kimono pükse müüake ka eraldi, kuid arvestama peab sellega, et poodi tuleks kaasa võtta oma kimono kasutuselolev jakk. Kimonot valides küsige nõu oma klubi treenerilt või meie kaupluse müüjatelt, kes saavad Teid aidata.

 

Mida peaks veel karatekale soetama

Karate treeningutel ja võistlusel kasutatase mitmesuguseid kaitsmeid. Kaitsmed jaotuvad kaheks: elastikmaterjalist umbes 1 cm paksuse vahtkummi täidisega ja spetsiaalsed sportliku karate tarbeks disainitud kindad ja jalakaitsmed. Kaitsmete värvid on sinine, punane ja neid kasutatakse sportlikus karates. Valgeid kaitsmeid kasutavad shotokan karate sportlased.

 

 

Eriline tähelepanu tuleks pöörata hambakaitsete soetamisele. Kuna paljudel lastel on breketid, võiks osta geeliga täidetud kaitsmed. Kuna geel läheb kuumas vees pehmeks, siis ei juhtu seda, et breketid ja igemed saaks viga. 

Kindlasti tuleks kasutada veel hamba- ja kubemekaitset.

Kehakaitmsed on vajalikud nii treeninguks kui võistlusteks. Kaitsmeid on kahte sorti. Valged ja õhukesed kaitsmed, mis pannakse karatejaki alla, on mõeldud WKF- Maailma Karate Föderatsiooni sportlastele ning paksemad, sinised või punased kaitsmed stiilikaratele.

 

 

Kuna karatekad treenivad erinevates saalides, kus põrandakate võib olla puidust või mõnes kunstmaterjalist,
tuleks osta budosusid. Budosussid on spetsiaalse disainiga sisejalanõud.