Selle artikli abil:

-leia endale sobivas asukohaga taipoksi klubi

-uuri kellele ja mis vanuses sobib taipoksi trenn

-õpi tundma treeninguteks vajalikku taipoksi varustust

 

 

Taipoksi varustus

Taipoks ehk “kaheksa jäseme kunst” on ilmselt üks populaarsemaid kahevõitlusalasid Eestis. Nagu spordis ikka, näitavad eeskuju Eesti sportlaste head saavutused ja samas näeb harrastaja oma arengut kiiremini, kui mõni traditsioonilise idamaise võitluskunsti treenija.

Taipoks ei ole mingi tasane nokitsemine vaid kõva üks-ühe vastu andmine. Selleks, et kogu sellele valule vastu pidada, pead pingutama nii lihaseid kui mõistust. Ala sobib nii meestele kui ka naistele. Paljud klubid teevad treeninguid ka lastele.

Taipoksi võib harrastada nii füüsilise vormi, enesekaitse kui ka võistlusspordi eesmärgil.

Esimesed treeningud ei nõua sult mingit erivarustust, kuid paari nädala möödudes võiksid poksikindad, poksisidemed ja hüppeliigese tugi juba olemas olla. Arusaadavalt kuuluvad poksikindad ja poksisidemed taipoksi varustuse hulka. Kuid miks ka hüppeliigese toed? Sest kogu treeningu jooksul on jalad tegevuses nii liikumise kui ka löökide sooritamisega. Seega peab hüppeliigese piirkond olema soojas ja kaitstud marrastuste eest, mis on varmad tulema, kui lüüa löögipatju või käpikuid. Taipoksi kindad, poksisidemed ja pahkluukaitsmed lähevad maksma umbes 50-60€.

 

 

Taipoksi Komplekt

 

 

Seda hirmu ei pea küll kartma, et valusaks peksuks kohe alguses läheb. Alustatakse ikka rahulikumalt. Esimeste kuude jooksul laotakse alla korralik füüsiline- ja tehnikabaas. Kui midagi muud ei saa, siis kaal, valusad lihased ning hea uni on garanteeritud. Treeningud ei ole kindlasti igavad ega rutiinsed, sest just siis, kui oled aru saamas tehnikatest läheb sparrimiseks e. võitlemiseks. Ega see pole mingi tavaline kaklus, vaid kontrollitud löökide ja tõrjetehnikate harjutamine.

Just nüüd on aeg muretseda juurde jalakaitsmed, hambakaitsed ja kubemekaitse. Selleks, et pea jääks selgeks soovitame ka peakaitset. Kes meist ei tahaks elada peavaludeta. 100€ pole just palju, et treenimisest mõnu tunda. Traditsioonilised taipoksi riided on lühikesed, külje pealt väikese lõikega taipoksi püksid.

Kui oled usin harrastaja osta omale hüppenöör, poksikott ( võiks olla 140-180cm pikkune) ja kui tahad treenida paarilisega, siis ka löögipadjad ehk Pao’d. Võistlejana peaks juba soetama professionaalse varustuse, mis tundub hää ja mugav. Aga need ei maksa küll vähe, kuid annavad uhke tunde ning tümakas on ehe.

 

Kirjutas Igor Neemre

Igor on Budopunkti asutaja (1997) ja üks Eesti kogenumaid võitlusspordi asjatundjaid. Ta on endine tippsportlane ja Eesti karatekoondise peatreener, spordiklubi Budokan rajaja ning spordimetoodik.