KLIENDITEENINDUS E-R 11.00-18.00 | INFO@BUDOPUNKT.EE | TEL. 65 43 029

Budopunkt Võitlusspordi ja Fitnesspood Budopunkt Võitlusspordi ja Fitnesspood

Ostukorvis pole tooteid.

Transport alates 2.9€,
Kohaletoimetamine 1-3 tööpäeva

Otsime müügikonsultanti ja laohoidjat.
Vaata töökuulutusi

Kauplus Tallinnas Laki 26
avatud E-R 10-18 | L 10-15

Vöösüsteem Jaapani võitluskunstides

Esimesena võttis vöösüsteemi kasutusele Judo looja Jigor Kano, 1918 a. ajakirjas „Judo“ kirjutab ta , et lõi vöösüsteemi eristamaks algajaid judokaid edasijõudnutest. Õpilaste vööastmed KYU vähenevad (10-1. kyuni) ning on ettevalmistuseks õpetaja DAN vööastmele, mis suurenevad siis 1-10. Danini.
Vöösüsteem ei ole budoaladel ühine, vaid on iga võitluskunsti ala ja selle õpetaja süsteem tunnustamaks oma õpilasi.

Aja jooksul on erinevad koolkonnad võtnud aluseks 5-10 Kyu astet ja vastavalt ka 5-10 Dan astet. Erandeid leidub ka siin näiteks mõnes kunstis võib saada ka 15. Dan-i, kui see on tingitud sellest, et mõnel astmel on vööl lisatriibud.

Algul andis Kano oma õpilastele musti särpe (vöö eesmärki täitev pael), et neid kantaks harjutamise ajal kimono jaki peal. Sel ajal ei kasutatud pikki pükse, vaidl kanti niudevöösid või lühikesi pükse, mis ei ulatunud üle põlve. 1907 a. asendus pael-särp musta vööga - Kuro Obi.

Karate on ka tänapäeval paljus mõjutatud Judo vöösüsteemist. Inspireerituna Kodokani kraadisüsteemist andis Funakoshi Gichin, Shotokan karate rajaja, 1924 a. esimesed Dan-sertifikaadid Okinawa saarel, karate sünnipaigas vöösüsteemi ei olnud. Okinawal tutvustati karate vöösüsteemi alles 1954. aasta ning võeti lõpuks 1960 aastal. Okinawa Karate Föderatsiooni poolt vastu.

Kokkuvõttes on vöösüsteem õpilaste innustamiseks, kuuluvuse märgiks ja organisatsiooni õpetuse ühtlustaja.

Näiteks: Judo vöösüsteem

Budopunkti vöövalik

Kaasajal, mil võitluskunstid on populaarsed laste seas, on kasutusele võetud nn. noorte vööd.

Kus valgel vööl jookseb vastavalt astmele: kollane, oranž, roheline, sinine, pruun või must horisontaalne triip.
Samuti kasutavad erinevad stiilid muid värvikombinatsioone. Eks see ole vaja selleks, et eristada oma koolkonda teistest.

Kuna vööastme andmisel oli oluline ka vaime areng, jäeti vööde omistamisel suhteliselt pikk vahe, et õpilane saaks areneda nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Vahe võis olla kuni paar aastat. Paraku juhtub kaasajal, ka seda, et vööde andmine on rohkem äri, kui kasvatussüstem, kus vööeksamite vahe on lühenenud isegi alla 3 kuu. Neid koole nimetatakse “popcorn” koolideks.